> > Робота в Польщі: що потрібно знати і мати на увазі
Робота в Польщі: що потрібно знати і мати на увазі

Робота в Польщі: що потрібно знати і мати на увазі

Глобалізація, яка надихнула людей на подорожі по світу, вплинула і на ринок праці. Це можна спостерігати на прикладі України ー співвітчизники активно шукають можливості заробітку за межами країни.


Одна з найпопулярніших країн для трудової міграції серед українців ー Польща. Пояснення просте: близькість кордонів і суттєва різниця в зарплатах.

За даними Польської міграційної служби зараз в Польщі проживає більше 1 млн українців. Якщо раніше туди їхали в основному представники Західної України через низькі заробітки на батьківщині, то з 2014 року з політичних мотивів до них приєдналися жителі Сходу.

Нелегко зважитися на переїзд в іншу країну. Але якщо один за рік роботи в Польщі назбирав на квартиру, рішення прийняти набагато простіше. Втім, не завжди є той, хто може порекомендувати місце роботи. Тому українці звертаються до відповідних агентства. Наприклад, часто співвітчизники шукають пропозиції роботи в Польщі на сайті Міжнародного Кадрового Сервісу

Робота в Польщі: очікування та реальність

Одна з причин, по якій виникла потреба в українських фахівцях в Польщі ー відтік місцевих жителів за кордон. Польському ринку не вистачає робочої сили, а українці допомагають заповнити цей вакуум.

Затребувані представники робочих спеціальностей і сфери обслуговування. За подібну роботу в Україні платяться копійки, а з польськими зарплатами можна забезпечити собі нормальне існування і навіть відкласти кошти.

Треба відзначити, представники польських компаній не скупляться на зарплати для українців: місцеві фахівці отримують стільки ж на відповідних позиціях. Більш того, часто поляки надають безкоштовне житло приїжджим і навіть забезпечують харчуванням.

З якими проблемами стикаються українці?

  • Нелегальна робота. Щоб законно знаходиться і працювати в Польщі, українцям обов'язково потрібен дозвіл на постійну або сезонну роботу. Відсутність відповідних документів загрожує серйозними штрафами і депортацією. На щастя, відтепер польським компаніям вигідніше наймати співробітників офіційно.
  • Невідповідні умови. Одна фраза «робота в Польщі» навіває думки про проживання в розвиненому мегаполісі з відмінною інфраструктурою. На ділі ви можете опинитися в польській глибинці, де працює один магазин, а до найближчого супермаркету годину ходьби. Невідповідності з очікуваннями можуть виникнути в питаннях житла. Часто умови нагадують гуртожиток: кімната на кілька людей, один холодильник на всіх, черга в єдиний санвузол і так далі. Обов'язково обговоріть подібні моменти при підписанні договору.
  • Нюанси договорів. У Польщі існує кілька видів трудових договорів, і кожен має свої тонкощі. Місцеві компанії часто користуються неуважністю приїжджих і законно уникають оплати праці робітників. Щоб уникнути подібного, краще звернутися до фахівців.
  • Непідйомна праця. Багато українців їдуть на заробітки саме на робочі спеціальності. Це зручно: не потрібно спеціальну освіту і знання мови. Але будьте готові до того, що знадобиться чимало фізичних зусиль: розвантажувати гори щебеню на пекучому сонці або 12 годин упаковувати товари ー це не для слабких.
  • Недолік відпочинку. Вставати о 5 ранку і падати з ніг в 10 вечора ー такі реалії заробітків на робітничих спеціальностях в Польщі. Втім, є вихідні і святкові дні, коли можна відправитися в подорож по Польщі або поїхати на батьківщину.
  • Конфлікти з поляками. Українці своїм бажанням багато працювати за стандартну для поляків зарплату, забирають хліб у місцевих. Конфлікти інтересів практично неминучі.
  • Незнання мови. Навіщо вчити польську, якщо фізична праця того не вимагає, а рідкісні накази начальника можна зрозуміти завдяки схожості мов? На ділі, якщо ви хочете затриматися в Польщі, знання польської мови ー невід'ємна частина комфортного проживання в країні.

Без місцевої мови ви ризикуєте затриматися на робочої спеціальності, в той час як його знання забезпечує рух розширює горизонти. Ви можете претендувати на бόльшіе зарплати, кращі умови і більш комфортну соціальне життя.

Більшість приїхали українців залишаються в Польщі надовго і добиваються поставлених цілей. Бувають і негативні враження. Але вони пов'язані з неуважністю при укладенні договору або співпрацею з неблагонадійними агентствами з працевлаштування. Прості кілька порад можуть істотно полегшити проживання в Польщі: звертайтеся в перевірені агентства, уважно вивчайте контракти, не погоджуйтеся на неофіційні пропозиції і вчіть мову.

Коментарі